FREE Delivery on Orders $149+ Details
$283.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Americus |
| Tire Model | Commercial LT |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 31" - 245/75R16 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 14/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 41.7 |
| Wheel Diameter | 16 |
Americus AMD2030
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov