FREE Delivery on Orders $149+ Details
$296.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | BF Goodrich |
| Tire Model | Mud Terrain T/A KM3 |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 30" - LT245/75R16 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 53.79 |
| Wheel Diameter | 16 |
BF Goodrich 11954
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov