FREE Delivery on Orders $149+ Details
$274.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Continental |
| Tire Model | Terrain Contact A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - 275/55R20 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 113 (2535 lbs per tire) |
| Tire Load Range | C |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 633 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 38.8 |
| Wheel Diameter | 20 |
All-Terrain, All-Season Tire. The Continental Continental Terrain Contact A/T Tire is a premium, all-season, all-terrain tire for light trucks, crossovers and SUVs. Ideal for true, year-round traction, this tire comes complete with Traction Plus Technology, which provides improved traction and duribility, better grip on wet roads, and quiet road noise.
Application. This Continental Terrain Contact A/T Tire is designed for use on all makes and models of light trucks. Sold individually.
Continental 15506930000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box