Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE Delivery on Orders $149+ Details
$236.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Cooper |
| Tire Model | Discoverer Rugged Trek |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 31" - 31x10.50R15 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 109 (2271 lbs per tire) |
| Tire Load Range | C |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 651 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 44.57 |
| Wheel Diameter | 15 |
Dual-Sidewall Design. One of the Cooper Discoverer Rugged Trek Tire (31" - 31x10.50R15LT) signature features is its two distinct sidewall designs—one with bold, knife-edge ridges and the other with a more traditional, rugged pattern. This allows you to customize the look of your tires to match your vehicle’s personality.
All-Terrain Traction. With deep, interlocking tread blocks and wide channels, the Cooper Discoverer Rugged Trek Tire (31" - 31x10.50R15LT) grips confidently on dirt, gravel, sand, and light mud. Its self-cleaning design ejects stones and debris, ensuring consistent traction on and off the road.
Whisper Grooves Technology. Engineered for quiet performance, the Cooper Discoverer Rugged Trek Tire (31" - 31x10.50R15LT) uses Cooper’s Whisper Grooves between tread blocks to reduce road noise. This ensures that even with its aggressive appearance, the tire maintains a smooth and comfortable ride on highways.
Installation. Putting this Cooper Discoverer Rugged Trek Tire (32" - 275/65R18) on your vehicle takes 1 hour to install.
Warranty. There is a limited warranty on this product.
Application. The Cooper Discoverer Rugged Trek Tire (31" - 31x10.50R15LT) offers universal fitment.
Cooper 170272046
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box