FREE Delivery on Orders $149+ Details
$313.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Dynapro AT2 Xtreme |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 305/70R16 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 124 (3527 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 615 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 62.75 |
| Wheel Diameter | 16 |
Hankook 2021659
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov