FREE Delivery on Orders $149+ Details
$412.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Dynapro MT2 RT05 |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 285/65R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 619 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 68.07 |
| Wheel Diameter | 18 |
Hankook 2020807
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov