FREE Delivery on Orders $149+ Details
$451.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Dynapro XT |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 33x12.50R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 119 (2998 lbs per tire) |
| Tire Load Range | F |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 611 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 65.48 |
| Wheel Diameter | 20 |
Hankook 2021384
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov