FREE Delivery on Orders $149+ Details
$357.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Ventus S1 evo2 SUV |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 29" - 275/40R20 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 106 (2094 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 703 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 31.62 |
| Wheel Diameter | 20 |
Hankook 1012743
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov