FREE Delivery on Orders $149+ Details
$319.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Ventus S1 evo2 SUV |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 31" - 275/50R20 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 109 (2271 lbs per tire) |
| Tire Load Range | SL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 655 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 34.61 |
| Wheel Diameter | 20 |
Hankook 1015389
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov