FREE Delivery on Orders $149+ Details
$167.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Winter I'Pike LT |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 27" - 195/75R16 |
| Tire Diameter | 28 |
| Tire Load Index | 107 (2149 lbs per tire) |
| Tire Load Range | D |
| Tire Tread Depth | 14/32" |
| Tire Revs Per Mile | 747 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 31 |
| Wheel Diameter | 16 |
Hankook 2021539
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov