FREE Delivery on Orders $149+ Details
$203.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Winter I'Pike |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 30" - LT245/75R16 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 44.6 |
| Wheel Diameter | 16 |
Hankook 2021537
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov