FREE Delivery on Orders $149+ Details
$145.40
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kanati |
| Tire Model | NavPoint HTX |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 31" - 245/75R16 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 123 (3417 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 637 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 49.2 |
| Wheel Diameter | 16 |
Kanati LNV1624575E
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov