FREE Delivery on Orders $149+ Details
$149.32
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kanati |
| Tire Model | Overland RTX |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 27" - 225/70R15 |
| Tire Diameter | 27 |
| Tire Load Index | 114 (2601 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 716 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 40.8 |
| Wheel Diameter | 15 |
Kanati LOF1522570E
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov