FREE Delivery on Orders $149+ Details
$149.28
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kanati |
| Tire Model | Overland RTX |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 28" - 235/65R16 |
| Tire Diameter | 28 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 655 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 46.9 |
| Wheel Diameter | 16 |
Kanati LOF1623565E
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov