FREE Delivery on Orders $149+ Details
$278.71
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kanati |
| Tire Model | Overland RTX |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 33x12.50R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 580 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 67.4 |
| Wheel Diameter | 20 |
Kanati LOF2033125E
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov