FREE Delivery on Orders $149+ Details
$356.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kelly |
| Tire Model | Safari MT |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 295/55R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 123 (3417 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 19/32" |
| Tire Revs Per Mile | 611 |
| Tire Speed Rating | (E) Up to 43mph |
| Tire Weight | 54.98 |
| Wheel Diameter | 20 |
Kelly 357052338
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov