FREE Delivery on Orders $149+ Details
$120.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kenda |
| Tire Model | Vezda UHP A/S |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 205/50R17 |
| Tire Diameter | 25 |
| Tire Load Index | 93 (1433 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 807 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 24 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | 500 A A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 5.5" |
| Maximum Wheel Width | 7.5" |
Kenda 400003
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov