FREE Delivery on Orders $149+ Details
$252.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Michelin |
| Tire Model | CrossClimate SUV |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 29" - 235/65R17 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 104 (1984 lbs per tire) |
| Tire Load Range | SL |
| Tire Tread Depth | 9/32" |
| Tire Revs Per Mile | 696 |
| Tire Speed Rating | (V) Up to 149mph |
| Tire Weight | 31.01 |
| Wheel Diameter | 17 |
Michelin 14839
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov