FREE Delivery on Orders $149+ Details
$268.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Michelin |
| Tire Model | CrossClimate2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 29" - 245/60R18 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 109 (2271 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 682 |
| Tire Speed Rating | (V) Up to 149mph |
| Tire Weight | 29.32 |
| Wheel Diameter | 18 |
Michelin 356593107
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov