FREE Delivery on Orders $149+ Details
$278.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Michelin |
| Tire Model | Defender LTX M/S 2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 33" - 255/70R18 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 116 (2756 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 629 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 37.590000000000003 |
| Wheel Diameter | 18 |
Michelin 356526107
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov