FREE Delivery on Orders $149+ Details
$551.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Michelin |
| Tire Model | Defender LTX M/S 2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R22 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Range | F |
| Tire Tread Depth | 14/32" |
| Tire Revs Per Mile | 577 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 67.22 |
| Wheel Diameter | 22 |
Michelin 45795
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov