FREE Delivery on Orders $149+ Details
$266.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Michelin |
| Tire Model | Pilot Sport 4 SUV |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 29" - 235/60R18 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 107 (2149 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 693 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 28.77 |
| Wheel Diameter | 18 |
Michelin 43840
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov