FREE Delivery on Orders $149+ Details
$322.78
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Michelin |
| Tire Model | Primacy Tour A/S |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 30" - 265/50R20 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 111 (2403 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 9/32" |
| Tire Revs Per Mile | 664 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 30.47 |
| Wheel Diameter | 20 |
Michelin 5252
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov