FREE Delivery on Orders $149+ Details
$203.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Nexen |
| Tire Model | Roadian MT |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 29" - 235/75R15 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 104 (1984 lbs per tire) |
| Tire Load Range | C |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 698 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 35.04 |
| Wheel Diameter | 15 |
Nexen 10667NXK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov