FREE Delivery on Orders $149+ Details
$486.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Nexen |
| Tire Model | Roadian MTX |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 33x12.50R22 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 114 (2601 lbs per tire) |
| Tire Load Range | F |
| Tire Tread Depth | 24/32" |
| Tire Revs Per Mile | 611 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 68.63 |
| Wheel Diameter | 22 |
Nexen 16268NXK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov