FREE Delivery on Orders $149+ Details
$500.83
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Rolling Big Power Tires |
| Tire Model | Repulsor M/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 40" - 40x15.50R24 |
| Tire Diameter | 40 |
| Tire Load Index | 128 (3968 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 19/32" |
| Tire Revs Per Mile | 507 |
| Tire Speed Rating | (P) Up to 93mph |
| Tire Weight | 85.3 |
| Wheel Diameter | 24 |
Rolling Big Power Tires RBPMT24155010
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov