FREE Delivery on Orders $149+ Details
$123.19
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Starfire |
| Tire Model | Solarus HT |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 29" - 245/70R16 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 107 (2149 lbs per tire) |
| Tire Load Range | SL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 689 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 32 |
| Wheel Diameter | 16 |
Starfire 90000035620
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov