FREE Delivery on Orders $149+ Details
$118.11
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Starfire |
| Tire Model | Solarus HT |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 32" - 265/70R17 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 115 (2679 lbs per tire) |
| Tire Load Range | SL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 645 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 37 |
| Wheel Diameter | 17 |
Starfire 162009001
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov