FREE Delivery on Orders $149+ Details
$202.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Sumitomo |
| Tire Model | Encounter HT2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 30" - 235/65R18 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 106 (2094 lbs per tire) |
| Tire Load Range | SL |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 673 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 34.61 |
| Wheel Diameter | 18 |
Sumitomo HT205
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov