FREE Delivery on Orders $149+ Details
$270.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Sumitomo |
| Tire Model | HTR Enhance CX2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 33" - 305/45R22 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 118 (2910 lbs per tire) |
| Tire Load Range | XL |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 615 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 52.9 |
| Wheel Diameter | 22 |
Sumitomo ENC25
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov