FREE Delivery on Orders $149+ Details
$304.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Venom Power |
| Tire Model | SwampThing A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 35" - 315/75R16 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 127 (3858 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 583 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 67.2 |
| Wheel Diameter | 16 |
Venom Power TVPSWAT52
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov