FREE Delivery on Orders $149+ Details
$483.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Venom Power |
| Tire Model | Terra Hunter M/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x13.50R26 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 118 (2910 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 21/32" |
| Tire Revs Per Mile | 585 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 74.47 |
| Wheel Diameter | 26 |
Venom Power CVPMT29
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov