FREE Delivery on Orders $149+ Details
$321.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Venom Power |
| Tire Model | Trail Hunter R/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R22 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 117 (2833 lbs per tire) |
| Tire Load Range | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 585 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 70.42 |
| Wheel Diameter | 22 |
Venom Power CVPTHRT16R
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov